Stal nierdzewna jak o nią zadbać? 0
Stal nierdzewna jak o nią zadbać?

Stal nierdzewna jak o nią zadbać? 

Stal nierdzewna to surowiec typu premium, wykorzystywany do projektów bardziej narażonych na powstawanie korozji oraz funkcjonujących w środowiskach cieczy, kwasów oraz innych czynników mających oddziaływanie na stal. Ten rodzaj surowca wykorzystywany jest więc najczęściej w petrochemii, gastronomii, meblarstwie, sprzętach agd, częściowo w motoryzacji i budownictwie. Oczywiście zastosowanie stali nierdzewnych jest dużo szersze, przedstawiliśmy jedynie jej najczęstsze zastosowanie. Jednak czy "nierdzewność" stali, oznacza że swoje właściwości będzie ona zachowywać zawsze? Oczywiście nie. Stal nierdzewna jak każdy inny produkt potrzebuje odpowiedniej konserwacji oraz traktowania. Trzymanie się chociaż podstawowych sposobów konserwacji, przyczyni się do znacznego wydłużenia żywotności stali nierdzewnej.

Czyszczenie stali nierdzewnej

Czyszczenie stali nierdzewnej nie jest czynnością trudną, czy też wymagającą specjalnej wiedzy. Należy jedynie trzymać się podstawowych zasad opisanych poniżej. Jednak samo czyszczenie stali nierdzewnej nie zawsze jest możliwe do zrealizowania. O ile łatwo będzie nam wyczyścić sztućce, garnki czy też drobne konstrukcje stalowe o tyle nie zawsze możliwe jest dbanie o stal wykorzystywaną przemysłowo na dużą skalę. Czyszczenie stali inox wymaga przede wszystkim zastosowania miękkiej powłoki. Odpadają w związku z tym wszelkiego rodzaju druciaki, szczotki o bardzo twardym włosiu, proszki do polerowania. Najlepszym wyborem będzie więc zastosowanie miękkiej szmatki z włosiem naturalnym, ściereczki czy też gąbki. Czym czyścić stal nierdzewną? Jako środek czyszczący najlepiej wybrać środki naturalne jak np. roztwór octu, środki chemii gospodarczej, wody z dodatkiem mydła w płynie, płynu do czyszczenia stali czy też płynu do szyb. Wystrzegać natomiast powinniśmy się stosowania środków do usuwania resztek cementu, czy też środków czyszczących zawierających kwas solny, aktywny chlor lub wybielacz. Oczywiście czyszczenie nierdzewki będzie również uzależnione od rodzaju zabrudzenia, pierwsza zasada to starać się nie brudzić :) Jednak jeśli zasada pierwsza zawiodła możemy działać w następujący sposób:

  • Zanieczyszczenia od stali niestopowej (czarnej), do czyszczenia zastosować można roztwór kwasu szczawiowego nanoszony na powierzchnię za pomocą miękkiej szmatki i pozostawiony na powierzchni na kilka minut w celu rozpuszczenia, osłabienia zanieczyszczeń;
  • Zanieczyszczenia spowodowane lekką rdzą, domowe środki czyszczące dedykowane do stali nierdzewnej, roztwory octu, kwas cytrynowy;
  • Przebarwienia, czyścimy środkami na bazie kwasy fosforowego lub 10% roztworem kwasu fosforowego poprzez spryskanie powierzchni, odczekanie 30-60 minut i przetarcie powierzchni. Następnie w celu zabezpieczenia neutralizujemy czyszczoną powierzchnię rozcieńczonym amoniakiem lub łagodnym detergentem alkaicznym;
  • Silna rdza, czasem będzie wymagała pomocy zewnętrznej czyli firmy specjalizującej się w czyszczeniu nierdzewki. Oczywiście można spróbować zadziałać samemu jednak z użyciem profesjonalnych preparatów postępując zgodnie z instrukcją producenta.

Korozja stali nierdzewnej - przyczyny

Korozja stali nierdzewnej według założenia nie powinna mieć miejsca, jednak poprzez łamanie podstawowych reguł pracy, konserwacji, łączenia i kilku innych można ułatwić korozji zaatakowanie powierzchni stali nierdzewnej. Dlaczego stal nierdzewna rdzewieje? Do podstawowych przyczyn zaliczamy: nie właściwe czyszczenie, składowanie łącznie ze stalą niestopową (czarną), łączenie stali nierdzewnych ze stalą o gorszych właściwościach, drut spawalniczy niskiej jakości, nie prawidłowa obróbka, obecność chloru oraz środków silnie żrących w środowisku produktu.

Stal nierdzewna to surowiec droższy w stosunku do stali czarnej, warto więc trzymać się podstawowych zasad mających wpływ na poprawną konserwację oraz żywotność jej powierzchni. Obrabiając, spawając, łącząc stal nierdzewna należy również pamiętać o tym, żeby stosować półprodukty równie wysokiej jakości. Druty spawalnicze nierdzewne będące spoiwem wykorzystywanym do łączenia stali nierdzewnych to zazwyczaj ułamek całego kosztu wytworzenia produktu finalnego, dlatego też nie jest to element na którym powinno się oszczędzać narażając cały projekt na nieprzewidziane skutki uboczne takie jak korozja, wżery, trudna obróbka itd. MigDrut jako dystrybutor wysokiej jakości drutów spawalniczych nierdzewnych współpracuje jedynie z uznanym producentem za którym stoi ponad 50 letnie doświadczenie w branży spawalniczej. Wybierając nasze spoiwa, gwarantujesz sukces swojego projektu! Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl