Druty spawalnicze - na co zwracać uwagę przy wyborze? 1
Druty spawalnicze - na co zwracać uwagę przy wyborze?

Druty spawalnicze - na co zwracać uwagę przy wyborze?

Druty spawalnicze to nieodzowny element każdego projektu bądź konstrukcji w którą zaangażowana jest praca spawacza. Wybór drutu spawalniczego często okazuje się kluczowym dla sukcesu bądź porażki prowadzonych prac. Spoiwo, bo tak potocznie nazywany jest drut spawalniczy to zazwyczaj najsłabszy element konstrukcji. Dlatego też aby minimalizować ryzyka na które narażone są łączenia elementów stalowych warto wybierać sprawdzone produkty, uznanych sprawdzonych producentów. Na wybór prawidłowego spoiwa ma wpływ bardzo wiele czynników, do najważniejszych z nich należą: rodzaj spawanego materiału, pozycja spawania, wymagania określone przepisami, wymagania projektowe, możliwości sprzętowe, proces obróbki cieplnej oraz środowisko z jakim spoiwo będzie miało styczność po zakończonych pracach.

 

 

Druty spawalnicze a rodzaj spawanego materiału

Druty spawalnicze (spoiwo) mają za zadanie połączyć dwa różne elementy spawane, większego problemu nie ma w momencie kiedy oba łączone elementy posiadają takie same właściwości mechaniczne (wytrzymałość, ciągliwość, granica plastyczności), czyli w skrócie posiadają taką samą mieszankę chemiczną. W opisanej sytuacji wystarczy upewnić się z jakimi materiałami mamy do czynienia i wybrać pasujący do nich drut spawalniczy. Problem pojawia się w momencie kiedy łączymy dwa elementy o różnych kompozycjach chemicznych, różnych właściwościach. Wtedy zazwyczaj spawacz kieruje się właściwościami wytrzymałościowymi "słabszego" z elementów spawanych. 

Druty spawalnicze a pozycja spawania

Pozycja spawania to kolejny bardzo ważny element, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze drutu spawalniczego. Dodatkowo pozycja spawania ma wpływ na takie elementy jak wydajność pracy, wydajność zużywania spoiwa (drutu), bezpieczeństwo oraz komfort pracy pracownika. Zawsze w sytuacji w której spawane są elementy możliwe do obracania i przemieszczania powinno się stosować pozycję spawania podolną, jest to też najbardziej ekonomiczna metoda spawania. Ważnym elementem dla tego procesu jest również możliwość lub jej brak korzystania z podajnika, średnica używanego drutu, dostęp do spawanych elementów.

Druty spawalnicze a przepisy/normy/wymagania projektowe

Proces spawania, jego metody, używane materiały różnią się w zależności od projektu. Oczywistym faktem jest, że inne normy będą dotyczyć elementem związanych np. z gastronomią (blaty, regały, agd), inne przemysłu petrochemicznego (beczki, cysterny) a inne np. przy spawaniu przy domowego płotu, chociaż w tym ostatnim przypadku chyba normy nie obowiązują :) . Zanim rozpoczniemy spawanie powinniśmy jak najlepiej ocenić wszelkie normy, które finalny produkt powinien spełniać oraz ocenić w jakim środowisku będzie on funkcjonował. Wybierając np. surowiec zbyt miękki lub nie charakteryzujący się podwyższonymi właściwościami antykorozyjnymi (drut nierdzewny), narażamy konstrukcję na: pękanie, korozję, odkształcenia. Dla niektórych projektów jak ciśnieniowe zbiorniki, kotły grzewcze, wymienniki ciepła i tym podobne taki efekt równoznaczny jest z reklamacji produktu a nawet z odszkodowaniami. 

Druty spawalnicze a możliwości sprzętowe, opakowanie, proces obróbki 

Do zasadniczych i najpopularniejszych metod spawania należą metody MIG oraz TIG. Rynek spawalniczy jest w stanie dostarczyć bardzo szeroką gamę rozwiązań (sprzętów), jeżeli chodzi o spawarki. Natomiast jak doskonale wiemy w realiach nie każdy może sobie pozwolić na sprzęt z najwyższej półki. W nawiązaniu do możliwości sprzętowych, które posiadamy warto więc zweryfikować czy nasz sprzęt będzie wystarczający do danego projektu, jeżeli nie mamy 100% pewności warto zwrócić się do producenta lub kolegów po fachu. Bardzo ważnym elementem jest również opakowanie... Tak opakowanie. Precyzyjny nawój szpuli pozwoli np. na wygodną i nie przerywaną problemami pracę, korzystanie z drutów lekko utrudni proces podawania drutu, spadnie przy tym komfort pracy. Kolejnym ale na pewno nie ostatnim elementem jest również proces obróbki czyli to czy materiał musi być wstępnie podgrzewany, czy będą na nim prowadzone kolejne prace, czy będzie malowany. 

 

 

Druty spawalnicze, jak zostało już to wspomniane na wstępie mogą mieć kluczowe znaczenie dla finalnego efektu wykonywanych prac. Spoiwo to zazwyczaj najsłabszy element konstrukcji jednocześnie będący tak naprawdę ułamkiem kosztów wytworzenia dobra. Według statystyk koszt spoiwa najczęściej nie przekracza kilku % kosztu całego projektu. Czy warto więc, dla minimalnych oszczędności narażać cały projekt? Z pewnością nie. Sklep spawalniczy MigDrut zawsze proponuje więc wybierać sprawdzone produkty, sprawdzonych producentów. Ostatnią rzeczą na którą powinniśmy narażać naszą pracę jest używanie drutów nie wiadomego pochodzenia (często azjatyckiego), o nie do końca określonych normach i składzie chemicznym.

 

Komentarze do wpisu (1)

13 lipca 2019

Zgadzam się nie warto przyoszczedzic na drucie np 30zl, żeby zniszczyć np. Blachę za kilka tysięcy. Azjatyckie produkty są poza kontrolą

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl