Spawanie Stali Nierdzewnej (Spawanie nierdzewki) 0
Spawanie Stali Nierdzewnej (Spawanie nierdzewki)

Spawanie Stali Nierdzewnej

Spawanie Stali Nierdzewnej (potocznie Spawanie nierdzewki), to w bardzo dużym uproszczeniu połączenie dwóch elementów stworzonych z wysokiej jakości surowca jakim jest stal nierdzewna za pomocą spoiwa jaki jest drut spawalniczy. Istnieje jednak kilka metod spawania, kilka istotnych czynników oraz elementów na które należy zwrócić uwagę podczas procesu jakim jest spawanie stali nierdzewnej. O szerokim zastosowaniu tego rodzaju stali pisaliśmy w naszym poprzednim wpisie "Stal nierdzewna zastosowania" zapraszamy do lektury również poprzedniego wpisu.

Spawanie Stali Nierdzewnej to proces w którym wykorzystywane są droższe surowce, charakteryzujące się podwyższoną odpornością na korozję oraz specyficznymi właściwościami technicznymi. Podstawą przed rozpoczęciem jakiejkolwiek pracy nad surowcem jest zweryfikowanie z jakim rodzajem stopu mamy do czynienia. Do łączenia różnych rodzajów stopów wykorzystywane jest bowiem różne spoiwo (drut spawalniczy), same spoiwo jest również elementem kluczowym i nie warto na nim oszczędzać. Spoiwa są zazwyczaj najsłabszym elementem konstrukcji więc koniecznie powinno być one minimum tak samo dobrej jakości jak elementy łączone a najlepiej jakości wyższej niż elementy łączone. Spawanie nierdzewki bez wiedzy o rodzaju stopu może przyczynić się do naruszenia struktury metalu w efekcie czego straci on część swoich właściwości. Do najczęściej wykorzystywanych metod spawania stali nierdzewnej zalicza się spawanie migomatem oraz spawanie tigiem.

Spawanie stali nierdzewnej migomatem

Spawanie stali nierdzewnej migomatem (spawanie elektrodą topliwą w osłonie gazu), lub potocznie po prostu spawanie migiem, to proces w którym ciepło wytwarzane jest przez łuk zajarzony między spawanym elementem a podawanym w sposób ciągły metalowym drutem elektrodowym. Spawanie migomatem zapewnia głęboki przetop metalu, ponieważ ta metoda spawania charakteryzuje się dużą gęstością prądu spawania. Jest to również metoda bardzo wydajna. Spawanie stali nierdzewnej migomatem zawsze odbywa się przy wykorzystaniu prądu stałego (dodatnia biegunowość). Wyróżniamy metodę automatyczną oraz półautomatyczną, które różnią się głównie umocowaniem bądź trzymaniem uchwytu spawalniczego. 

Spawanie stali nierdzewnej migomatem - ważne parametry

  • Prędkość podawania drutu spawalniczego, jego nawój, jakość oraz parametry techniczne
  • Prędkość spawania, metoda spawania, zastosowanie odpowiedniego sprzętu
  • Rodzaj oraz natężenie prądu
  • Rodzaj i natężenie przepływu gazu ochronnego

 

Spawanie stali nierdzewnej tigiem

Spawanie stali nierdzewnej tigiem, czyli spawanie łukowe w osłonie gazu obojętnego z zastosowaniem wolframowej elektrody nietopliwej. Metoda ta pozwala na spawanie elementów bardzo cienkich, nawet takich sięgających dzięsiętnych części milimetra. Spawaniem TIG cieszy się popularnością głównie w spawaniu ręcznym, wykorzystywana jest zazwyczaj w pracach montażowych oraz warsztatach, umożliwia większą dokładność wykonywanych łączeń. W odróżnieniu od spawania metodą MIG, do tego procesu wykorzystuje się prąd stały o biegunowości ujemnej. Do głównych zalet tej metody zaliczane są: brak odprysków, wysoka estetyka, wąska strefa topienia, ładne spoiny.

Spawanie stali nierdzewnej tigiem - ważne parametry

  • Jakość drutu spawalniczego, jego parametry techniczne, średnica
  • Rodzaj i natężenie przepływu gazu ochronnego
  • Napięcie łuku oraz prędkość spawania
  • Rodzaj i natężenie prądu

W obu opisanych powyżej metodach spawania stali nierdzewnej jednym z kluczowych elementów (jeśli nie najważniejszym) jest wysokiej jakości drut spawalniczy nierdzewny. Łącząc stal nie tylko o podwyższonych parametrach technicznych ale również cenie (stal nierdzewna jest dużo droższa niż stal czarna), nie warto oszczędzać na spoiwie. Jak pokazują kosztorysy wysoko budżetowych projektów koszt spoiwa to zazwyczaj ułamek kosztu całkowitego produktu finalnego. Czy warto więc ryzykować jakość projektu dla minimalnych oszczędności? Sklep spawalniczy MigDrut posiada w swojej ofercie jedynie wysokiej jakości druty spawalnicze nierdzewne renomowanego włoskiego producenta, koncernu Rodaccai Spa. Dzięki ponad 50 letniemu doświadczeniu producentu w branży spawalniczej oraz ogólnie pojętej branży obróbki stali zapewniamy naszym klientom najwyższej jakości produkt w bardzo atrakcyjnej cenie. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl