Przemysł Stalowy w Polsce - zagrożenia 0
Przemysł Stalowy w Polsce - zagrożenia

Przemysł Stalowy w Polsce- zagrożenia 

Przemysł Stalowy to jedna z branż na którą czeka wiele zagrożeń w nadchodzących latach. Oczywiście branża stalowa była, jest i będzie istnieć, jednak nie dostosowanie się do realiów rynkowych będzie stanowiło dla wielu firm ogromny problem. Przemysł stalowy czekają zmiany pod kątem środowiskowym, pracowniczym, rynkowym, administracyjnym. Szereg nowych czynników wpływających na rynek stali w Polsce i ogólnie w Europie będzie mógł spowodować prawdziwe "nowe rozdanie" dla organizacji bardziej elastycznych, umiejących się dostosować, lepiej zarządzanych. W dzisiejszym wpisie na blogu migdrut przedstawimy największe naszym zdaniem zagrożenia/czynniki, które mają bądź mogą mieć wpływ na przemysł stalowy w najbliższych latach. Warto sprawdzić już teraz, które z nich mogą bezpośrednio mieć wpływ na przedsiębiorstwo, którym zarządzamy, pracujemy lub które dopiero chcemy stworzyć.

Zagrożenia dla rynku stalowego w Polsce i Europie

1. Pandemia Koronawirusa, temat zagrożeń dla rynku stalowego w Kwietniu 2020 (okres publikacji wpisu) nie możemy zacząć w sposób inny niż pandemia. Co prawda przemysł stalowy nie jest bezpośrednio związany z ogólnie pojętym zdrowiem, jednak branża ta zatrudnia ogromne rzesze pracowników, dostarcza swoje wyroby praktycznie do każdej odnogi gospodarki, jest więc naczyniem połączonym z całością gospodarki nie tylko w Polsce ale i na całym świecie. Jeżeli Pandemia Koronawirusa będzie się rozprzestrzeniać, i nadal blokować gospodarkę krajową oraz ogólnoświatową, będziemy mieli do czynienia z ogromnym spadkiem popytu na stal.

pandemia koronawirusa

Spadek popytu na stal będzie powodował rezygnowanie z zamówień przez dystrybutorów, zalegający na magazynach towar za który przecież trzeba zapłacić, co w konsekwencji będzie miało ogromny wpływ na zatory płatnicze dla całej branży. Niestety pandemia to jeden z czynników na który nikt nie był gotowy, kilka miesięcy temu nikt z nas nie spodziewał się takiego obrotu sprawy. Bardzo ważnym elementem wychodzenia z tego problemu będzie więc dobre zarządzanie, prowadzenie przemyślanej i mądrej polityki zarówno sprzedażowej jak i zakupowej. Z pewnością firmy bardziej elastyczne poradzą sobie w tym okresie dużo lepiej.

2. Spadek popytu na stal, produkcja stali to rynek bardzo uzależniony od cyklów koniunkturalnych. Obecnie kłopoty w branży motoryzacyjnej, która jest jednym z głównych odbiorców stali oraz zalewanie rynku przez tanią stal z Azji, Turcji oraz Rosji powoduje spadek popytu na stal produkowaną w Polsce oraz Europie. Branża motoryzacyjna stoi przed problemem wielkich przemian środowiskowych (samochody elektryczne), wzrost kosztów pracy oraz kosztów energii. Stal z Azji, Turcji i Rosji wydaje się lepiej radzić sobie z czynnikami wymienionymi powyżej, z pewnością nie oddziałuje na nią tak mocno nacisk środowiskowy, zmniejszanie emisji itd. Czynniki te bardzo mocno wpływają na wymuszone przepisami inwestycje na rynku Europejskim, co docelowo przekłada się na cenę produktu. Unia Europejska zapowiedziała przegląd regulacji oraz "środków ochrony" dla zalewającego Europę importu taniej stali, jednak nie wiadomo w którą stronę rozwiną się te regulacje. Z pewnością ograniczenie tego procederu pomogłoby lokalnym producentom na zwiększenie swoich rynków.

3. Wzrost kosztów pracy i Energii, to pozycje bardzo mocno wpływające na cenę produktu w branży stalowej. Koszty pracy w Polsce rosną nieprzerwanie od wielu lat, jednak obecna dynamika tych wzrostów (2019/2020) przez ingerencję rządu w gospodarkę zaskoczyła wielu producentów stali. Oczywiście przemysł stalowy jest jedną z gałęzi przemysłu w której zarobki przewyższają zarobki minimalne, jednak presja na wzrost minimalnej płacy brutto w kraju, przeniosła się na wszystkie gałęzie przemysłu. Co do kosztów pracy nie znamy jednak na moment tworzenia tego artykułu wpływu pandemii koronawirusa. Wielu ekspertów prognozuje, że po kilku latach tak zwanego "rynku pracownika", sytuacja zmieni się na "rynek pracodawcy". Prognozy te są ściśle powiązane z ilością miejsc pracy na rynku, która znacznie może się zmniejszyć przez pandemie. Wielu przedsiębiorców zawiesza, zamyka lub ogranicza swoją działalność co bezpośrednio wpływa na liczbę zatrudnianych pracowników. Koszty Energii to również bardzo znacząca pozycja w rachunku kosztów przedsiębiorstwa, branża stalowa to przecież przemysł ciężki, zużywający ogromne pokłady energii każdego dnia. Prognozy dla ceny energii na najbliższe lata przewidują wzrosty rzędu nawet 30-40% co bezpośrednio przełoży się na ceny wyrobów z branży stalowej.  

koszty pracy

4. Presja środowiskowa, to kolejny ogromnym czynnik mający wpływ na przemysł stalowy w Polsce, oraz na całym świecie. Oczywiście każde przedsiębiorstwo powinno w swojej polityce dbać o środowisko. Ziemia jest naszym wspólnym dobrem o które powinien dbać każdy z nas. Przemysł stalowy jest jednym z większych wytwórców odpadów przemysłowych i jedną z gałęzi gospodarki posiadającej duży wpływ na środowisko naturalne. W związku z powyższymi Unia Europejska coraz bardziej naciska i reguluje nowymi przepisami emisję Co2 i innych szkodliwych substancji dla branży stalowej. Jest to czynnik mający w długiej perspektywie chronić środowisko, jednak w krótkiej perspektywie generuje olbrzymie koszty dla producentów stali. Są to inwestycje nie planowane w celach rozwoju przedsiębiorstw, tylko inwestycje wymuszone administracyjnie. Problemem jest fakt, iż presja środowiskowa nie dotyczy w równej mierze rynku Europejskiego i Azjatyckiego. W związku z tym Azjatyccy producenci mogą konkurować z Europejskimi niższymi kosztami produkcji, nie ponoszą bowiem ogromnych kosztów dostosowania swoich zakładów do obecnych wymogów administracyjnych.

presja środowiskowa

 

Przemysł stalowy w Polsce jak widać powyżej czeka szereg zmian. Oczywiście nie przedstawiliśmy tutaj wszystkich faktorów mogących oddziaływać w najbliższych latach na branżę stalowa w Polsce, są to jedynie wybrane przez nas czynniki mogące mieć największy wpływ na lokalnych producentów i dystrybutorów stali. Czy są to jednak rzeczy kompletnie nowe? Poza pandemią koronawirusa, oczywiście nie. Do większości z tych czynników branża stalowa mogła się przygotowywać od kilku lat, jednak nie każda firma odpowiednio zadbała o dostosowanie się do sytuacji. Przedsiębiorstwa elastyczne będą mogły w obecnym czasie zdobyć przewagę konkurencyjną, przedsiębiorstwa o słabym zarządzaniu oraz małej elastyczności mogą mieć spore problemy. Pamiętajmy jednak, iż branża stalowa to nie tylko zagrożenia ale również stała perspektywa. Stal była, jest i będzie zawsze potrzebna w gospodarce. Nie zależnie od obecnego cyklu popyt na stal jest zawsze. Nasz produkt, czyli drut spawalniczy nierdzewny będzie nieodzownym elementem branży stalowej, w związku z tym staramy się śledzić na bieżąco globalne perspektywy stalowe. Stal nierdzewna to mniejsza odnoga generalnie pojętej branży stalowej, jednak reagująca w zbliżony sposób do całego rynku. Jakie wy widzicie zagrożenia i perspektywy dla rynku stali w Polsce? Czy powyższy wpis skłonił Was do analizy nad obecną sytuacją firmy którą zarządzacie bądź w której pracujecie? A może stoicie przed decyzją czy "wejść" w rynek stalowy?

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl