Normy i odpowiedniki Stali nierdzewnych 0
Normy i odpowiedniki Stali nierdzewnych

Normy i odpowiedniki Stali nierdzewnych

 

Normy i odpowiedniki Stali nierdzewnych to jeden z tematów stwarzających problemy dla osób, które na co dzień nie zajmują się ściśle stalą nierdzewną oraz jej obróbką. W zależności od producenta oznaczenia wyrobu są trochę inne, jednak sprowadzają się one do kilku podstawowych norm stali nierdzewnych. Norm, które obowiązują (są wykorzystywane) w Polsce. Kolejno w zależności od normy, możemy sprawdzić odpowiedniki stali nierdzewnych. Pozwoli nam to znaleźć materiał odpowiedni do naszego projektu. Same oznaczenia nierdzewnych stali na pierwszy rzut oka wydają się bardzo zawiłe jednak z odpowiednią pomocą można w dosyć łatwy sposób odnaleźć się w gąszczu oznaczeń. Dla przykładu oznaczenia: 1.4401, OH17N12M2T, 316, X5CrNiMo17-12-2, 08Ch16N11M3 to tak naprawdę 5 różnych oznaczeń dla tego samego gatunku stali w zależności od stosowanej w danym regionie lub przez danego producenta oznaczeń. Stal nierdzewną w Polsce oznacza się według pięciu najważniejszych norm. Poniżej przedstawiamy jakie normy dla stali nierdzewnej używane są w Polsce.

 

Normy dla Stali nierdzewnej

  1. Europejska Norma EN 10088
  2. Polska Norma PN
  3. Amerykańska Norma AISI
  4. Niemiecka Norma DIN
  5. Rosyjska Norma GOST

 

Odpowiedniki stali nierdzewnych

Znając już normy stali nierdzewnych obowiązujące w Polsce, możemy zobaczyć że w zależności od wykorzystywanej normy, mamy do czynienia z różnymi odpowiednikami stali nierdzewnych. Dla jak najprostszego zobrazowania tego zestawienia, przygotowaliśmy dla czytelników naszego bloga dwa zestawienia obrazujące odpowiedniki stali nierdzewnych z podziałem na poszczególne normy obowiązujące w Polsce. Pierwsza tabela poniżej prezentuje odpowiedniki stali nierdzewnych i kwasoodpornych, druga tabela poniżej prezentuje odpowiedniki stali żaroodpornych. W zależności od projektu, używa się różnych gatunków stali nierdzewnych. Warto pamiętać, że obrabiając stal nierdzewną należy korzystać również z najwyższej jakości spoiwa. MigDrut posiada w swojej ofercie druty spawalnicze nierdzewne  najwyższej jakości, spełniające wszystkie normy jakościowe. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu.

 

Stal nierdzewna i kwasoodporna

 

Stal żaroodporna

 

Mamy nadzieję, że po lekturze dzisiejszego wpisu na blogu MigDrut, oznaczenia producentów dla poszczególnych gatunków stali nierdzewnych będą tematem łatwiejszym do zrozumienia. Cały czas staramy się rozwijać naszego bloga, między innymi odpowiadając na najczęściej pojawiające się problemy naszych klientów, jeżeli więc masz jakiś nurtujący Cię problem, zapraszamy do kontaktu z nami. Postaramy się odpowiedzieć na Twoje pytanie personalnie, lub odpowiemy na nie na łamach bloga w celu rozwiązania podobnego problemu dla kolejnych użytkowników.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl